İzmir Mavi Treni

Tren Ana Hat Treni

(1983 – )

İlk seferini 17.05.1983 tarihinde, İzmir Alsancak tren garından gerçekleştiren İzmir Mavi Treni, Konya Mavi Treni ile birlikte günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir. Her gün karşılıklı olarak birer tren seferi gerçekleştirilmekte olup, sefer süresi ortalama 13 saat 40 dakika sürmektedir. Tren güzergâhı 2006-2010 yılları arasında İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) inşaat çalışmaları nedeniyle Basmane-Ankara ve Ulukent-Ankara olarak yapıldı. 2016 ve 2018 yılları arasında ise güzergâh Başkentray inşaatı sebebiyle Eskişehir’de sonlandırıldı.

Günümüzde trenler İZBAN trenlerinin Alsancak istasyonunu yoğun olarak kullanması nedeniyle Basmane Garı’ndan kalkmaktadır. Her gün saat 18:00’de İzmir’den kalkan tren Çiğli, Menemen, Muradiye, Manisa, Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç, Soma, Savaştepe, Gökköy (Balıkesir), Balıkesir, Mezitler, Dursunbey, Gökçedağ, Balıköy, Demirli, Tavşanlı, Güzelyurt, Kütahya, Alayunt, Sabuncupınar, Gökçekısık, Kızılinler, Eskişehir, Alpu, Beylikova, Yunusemre, Beylikköprü, Polatlı, Sincan güzergahını izleyerek Ankara’ya ulaşmaktadır. Güzergâhın toplam uzunluğu 824 kilometredir. Tren setlerini hattın tamamı elektrikli olmadığı için elektrikli ve dizel lokomotifler çekmektedir. Yolculuk esnasında lokomotif değişimi yapılmaktadır. Konforlu ve ekonomik bir yolculuk sunmayı hedefleyen Mavi Tren yolcularına pulman ve yataklı vagon seçenekleri sunmaktadır. Pulman vagonlarda 2+1 koltuk düzeninde 60 koltuk yer almaktadır. Koltuklar geriye yatabilir özellikte ve arkalarında açılır masaları bulunmaktadır. Vagonlar klimalı olup her vagonda iki adet tuvalet, yolcuların valizlerini koyabilecekleri alanlar ve bazı kotluların arkasında prizler bulunmaktadır. Yataklı vagonlarda her kabinde iki yatak, lavabo, mini buzdolabı ve elektrik prizi bulunmaktadır. Ayrıca trende bulunan yemekli vagon yolcuların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını yol boyunca karşılamaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

Atilla, A. N. (2002). İzmir Demiryolları. İzmir: İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları; http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/tren/izmir-mavi-treni, (Erişim tarihi: 15.03.2020).