Sıkça Sorulan Sorular

Sistemde kayıtlı olan e-posta adresiniz geçersiz olabilir. Güncel e-posta adresini “turizmansiklopedisi@gmail.com” bildiriniz. Güncel e posta adresinizi sisteme girdikten sonra size bilgi verilecektir.

Ansiklopedi sayfasının sağ üst kısmında yer alan “Giriş yap”/ “Kayıt ol” kısmına tıklayarak, sizden istenilen bilgileri yazarak kayıt olabilirsiniz.

Kullanıcı sayfanızda “Yeni Madde Ekle” yazısına tıklayarak yeni madde ekleyebilirsiniz.

Evet, yazabilirsiniz. Ansiklopedi sayfasındaki her maddenin birden fazla yazımı yapılabilir ve ansiklopedide yayımlanabilir. Ancak, yazacağınız yeni maddenin özgün ve yeni bilgiler taşıması gerekmektedir.

Evet, her ikinizin de sistemde kayıt olması gerekmektedir. Yazar sayısı ikiden fazla da olsa bütün yazarların sisteme kayıt olması zorunludur.

Hayır, telifli bir görsel ise alamazsınız. Ancak telif sorunu yok ise, başka internet sayfalarından alınan görselleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte görseli aldığınız sayfanın internet adresini ve erişim tarihini “Kaynak” kısmına yazmanız gerekmektedir.

Hayır, Online Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin Detay Yayıncılık’la herhangi bir ilişkisi yoktur. Yapılan sözleşme uyarınca Detay Yayıncılık’ın basım ve yayım hakkı 01 Eylül 2023 tarihi itibariyle sona ermiştir.

Kaynak göstereceğiniz ansiklopedi maddesini APA stilinde referans gösterebilirsiniz. Bunun için her madde metnin sağ üstünde “Kaynak gösterme” butonuna tıklayarak APA stilinde kaynak gösterme metnini kopyalayabilirsiniz.

Şifreniz unutmuş olabilirsiniz. Bizimle irtibat kurunuz.

Her bir maddenin alt kısmında “yorum yap”, “Düzeltme Önerisi” sayfaları bulunmaktadır. Düzeltme bilgisini bu sayfalar aracılığı ile bize gönderebilirsiniz.

Madde yazarken bilimsel/akademik etik kurallarına, atıf ve referans verme uygulamalarına uymanız, kişi veya kurum-kuruluş maddesi yazarken ise övücü veya yerici olmamanız gerekmektedir. Düzgün ve yalın bir anlatım kullanmaya özen gösteriniz. Yararlandığınız kaynakları mutlaka “Yararlanılan Kaynaklar” kısmına istenilen formatta yazınız.

Bize bildiriniz. Editörlerimiz bu iki maddeyi aynı sayfada erişilecek şekilde düzenleme yapacaklardır.

Online ortamdaki ansiklopedi maddeleri için sözcükler için alt sınır belirlemiş olmamıza rağmen, üst sınır belirlemedik. Bununla birlikte gereksiz ve aşırı anlatımların yapılmamasını bekliyoruz.

Size ait veya izinli görselleri kullanınız. Öte yandan kullanımı izne tabi olmayan görselleri de kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Size ait sayfaya girerek dilediğiniz zaman şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Öncelikle yazacağınız kişinin ansiklopedi maddesi olarak yazılıp yazılamayacağı ile ilgili olarak editörlüğümüzün görüşünü almanız gerekmektedir. Halen yaşayan kişilerin maddesini yazmış iseniz, madde yazınımını tamamladıktan sonra ilgili kişinin onayını alınız.

Hayır, ansiklopedide yayımlanmış olan maddeler silinemez.

Önceden yazdığı maddesi yayımlanmış olanlar kendi sayfalarına erişmek için “Giriş Yap” sayfasına tıklamaları gerekiyor. (Yeniden kayıt olmayınız.)

Karşınıza çıkan sayfadaki “Şifremi unuttum” kısmına tıklayınız.

Görünen sayfadaki “Şifre Sıfırlama Bağlantısı Gönder” kısmına tıklayınız.

Bunları yaptıktan sonra daha önceden kaydı olan yazarların e posta adreslerine şifre değiştirme linki gelecektir. Belirlediğiniz şifreyi yazıp, onayladıktan sonra sayfanıza giriş yapabilirsiniz.

"Kayıl ol" sayfasına girip, kendi şifrenizi belirleyip onayladıktan sonra sayfanızı oluşturabilir ve dilerseniz fotoğrafrafınız ile kısa özgeçmiş bilgilerinizi sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Evet, iki ay içinde yazılmayan maddeler tekrar askıya çıkarılır.