Manisa Osmanlı Müzesi

Müze Tarih Müzesi Etnografya Müzesi

(Yunusemre, Manisa, 2021 - )

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bulunan Manisa Osmanlı Müzesi, Osmanlı döneminin önemli eserlerini sergilemektedir. Yunusemre Belediyesi’nin başlattığı “Yüzüncü Yıla Yüz Proje” kapsamında  2021 yılının Eylül ayında açılan müze; ziyaretçilerin Osmanlı mimarisi, kültürü ve o döneme ait birçok eseri görmesi ve o dönemle manevi bir bağ kurmasını sağlamak için açılmıştır. Aynı zamanda müze içerisinde Manisa’da yetişmiş padişahların, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadele dönemindeki kahramanların, önemli düşünürler olan Tapduk Emre ve Yunus Emre’nin silikon heykelleri sergilenmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türk-İslam mimarisinin önemli bir sembolü olan kapılardaki süslemeler öne çıkmaktadır. Bu yüzden, müzenin giriş kapısı Osmanlı konak mimarisinden esinlenerek tasarlanmıştır. Osmanlı konak mimarisinden esinlenerek tasarlanan kapı Hindistan, Malezya ve Endonezya ülkelerine özgü Teac ağacından yapılmıştır. Müzenin girişinde yer alan Teac ağacından yapılmış olan kapı, 300 yıllık olmasının yanı sıra üzerinde çiçek bezemeleri, Rumi kompozisyonlar ve geometrik desenlerin bulunması açısından da önem taşımaktadır. Müze’de 1300 yılı ortasından 1922 yılına kadar ki dönemi kapsayan Osmanlı dönemine ait eserler bulunmakla birlikte yine döneme ait ahşap sedirler, el dokuması halılar bulunmaktadır. Bu eserler Osmanlı döneminin günlük yaşantısı hakkında da bilgi sahibi olunmasını açısından önemlidir.

Manisa Osmanlı Müzesi dokuz bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Padişah Odası, Milli Mücadele Odası, Yunus Emre Odası, Alpler Odası, Hafsa Sultan Odası, Kahve Odası, Bey Odası ve Kıyafet Odası’dır. Müze hafta içi 09.00-17.00, haftasonu 10.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca müzenin internet sayfasında bulunan sanal tur sayesinde müzeyi çevrim içi olarak gezmek mümkündür.

Yararlanılan Kaynaklar

https://manisaosmanlimuzesi.com, (Erişim tarihi: 01.07.2024); https://www.yunusemre.bel.tr/manisa-osmanli-muzesi-yogun-ilgi-goruyor, (Erişim tarihi: 03.07.2024); https://www.yunusemre.bel.tr/osmanli-muzesi-ziyaretci-akinina-ugruyor, (Erişim tarihi: 03.07.2024)