“Turizmde hedeflere ulaşabilmek için sadece sayı yeterli değil”

Sektörden Haberler

Turizmde gelişmenin yalnız ziyaretçi sayısı ile ölçülmemesine ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu,de hedeflere ulaşabilmek için yalnız sayının yeterli olmadığını, gelişmenin ölçüsü olarak yalnız gelen kişi sayısına bakılmaması gerektiğini söyledi. 

AKTOB’unlık yemekli toplantısında konuşan Kavaloğlu, “Özellikle fiyatlarımızın belli bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Bu seviyeyle birlikte mutlu personel, mutlu yatırımcı ve bu anlamda bakıldığında mutlu bir sektör alabilmemiz gerekiyor. Bunun için de önümüzde daha bazı aşılması gereken hedeflerin olduğunu görüyoruz” dedi.

Beş yıllık planlarla bu günlere gelindi

Konuşmasına sektörün güncel ve genel durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaan Kavaloğlu ‘’Turizm, maratonu 100 metre hızla koşmuş ve bunu başarmış bir sektördür’’ dedikken sonra şunları söyledi:

“Bizim beş yıllık planlarımız vardı. Yeni jenerasyon bunu bilmez. Bu 1979-1983 ve 1985-1989 beş yıllık kalkınma planları bizim için çok değerli kalkınma planlarıydı.in bu günlere gelmesinde en önemli etkenlerdi.

1985 yılında 2.6 milyon olan yabancı turist sayısı günümüzde 60 milyonlara yükseldi. ‘Bu sayılar Türkiye'nin geldiği yer anlamında çok önemli. 1985 yılındaden elde edilen gelir 1 milyon 480 bin Dolarken 2024 yılında 60 milyar dolar gelir bekleniyor. Ben bunu çok önemsiyorum.

Turizm gelirlerinin gayrisafi milli hasıla içindeki payı ve ihracattaki oranı ortada. Bu rakamlar tarihe düştü. 

Geldiğimiz durum gurur verici

1980’dan 1990’a kadar gelen turist sayısı başlangıcımız bir milyonken beş milyon kişiye ulaşmış. Kişi başı turist geliri 254 Dolardan 620 dolara yükselmiş. Bu anlamda baktığınızda da çok büyük bir dış gelir elde etmişiz. Bugünkü 60 Milyar Dolar gelirini gördüğümüzde rahmetli Turgut Özal’ı anmadan geçemedim.

Bin dokuz yüz seksen beş yılında açılan Antalya Havalimanı'nın şu andaki geldiği noktadan da çok mutluyuz, çok gururluyuz. Sonuçta ciddi anlamda büyük bir kapasiteyi ağırlıyoruz. Şu anda ciddi anlamda bir büyüme ilgili bir çalışma yapılıyor. Bu anlamda da baktığımızda havalimanının bir ülke için, bir destinasyon için, bir şehir için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Antalya'mızın bugün geldiği durum gurur vericidir.

Pazarlarda durum

Antalya’nın kaynak pazarları içerisinde olan'da bir düşüşümüz var. Bunu önemsiyoruz, takip ediyoruz. İlk defa Martında'dan gelen turist sayısı ve'nin altında kaldı ve ilk üç verilerine göre baktığımızda,'yı geçti.

Turizmde hedeflere ulaşabilmek için sadece sayı yeterli değil. Bu hedeflere ulaşabilmek için de sadece gelen kişi sayısına bakmamalıyız. Özellikle fiyatlarımızın belli bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Bu seviyeyle birlikte mutlu personel, mutlu yatırımcı ve bu anlamda bakıldığında mutlu bir sektör alabilmemiz gerekiyor. Bunun için de önümüzde daha bazı aşılması gereken hedeflerin olduğunu görüyoruz.

Rusya'nın'yla olan savaş hali bütün ülkeleri etkiliyor. O ülkelerden gelişleri de gelişleri etkiliyor. İsrail ile Hamas arasındaki gerilim Orta Doğu kaynak pazarını etkiliyor. Bu anlamda baktığınızda ülkemizin içerisinde bulunduğu coğrafi konum tabii ki çok değerli. Her zaman söylüyorum. bir milli mesele.in milli mesele olarak görmemiz gerekiyor. Hepimizin bu şekilde bakması gerekiyor.

Antalya’nın bu yıl hedefi 17 Milyon turist

Gelen turistin de memnun ve mesut bir şekilde ülkesine dönmesi için de bir çaba sarf ediyoruz. Bizim iyi bir personel gücümüz var. Diğer ülkelerdenı hizmet kalitesinin olmadığını her yurt dışı gidişimizde görüyoruz. Bunu değerlendiriyoruz. Yurt dışında bazı ülkelerdein fazla olduğunu düşünen bir ekip oluştu. Biz bu dönemi iyi değerlendirmeliyiz. Ama değerlendirirken de bu dengeleri çok iyi korumamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda baktığımızda da özellikle ilk üçda iyi gözüken verilerin yılın sonunda da çok iyi gözükeceğini ve 17 milyon kişiyi aşacağımızı değerlendiriyorum. ‘’