Bir Rekor da Turizm İşçisinden

Sektörden Haberler

Bir rekor da turizm işçisinden… Türk turizm işçisi Avrupa’da en yüksek çalışma saatine sahip durumda…  Avrupa Turizminin En Çok Çalışanı Türk Turizm İşçisi

Türkiye’de turizm rekorlarının asıl sahibi olan turizm çalışanları… Türk turizm çalışanları Avrupa’da en yüksek haftalık çalışma saatine sahip durumda.

2023 yılı verilerine göre Türkiye’deki işçiler Avrupa ortalamasından 14 saat fazla çalışıyor.

AVRUPA’DAN ÇOK ÇALIŞIYORUZ

Turizmdatabank’ın Eurostat ve TÜİK verilerinden derlediği analize göre; 2023 yılında haftalık çalışma saatine göre Türkiye turizm (konaklama ve yiyecek) işçileri haftada ortalama 49 saat ile lider konumda yer aldı.

Avrupa ortalaması 35 saat dolayında.

Türkiye’nin turizmde asıl rekabet gücü unsurlarından olan ve turizm rekorlarının asıl sahibi konumundaki turizm çalışanları, haftalık olarak, Avrupa turizm işçileri ortalamasından 14 saat fazla çalışıyor.

Türk işçiler; Yunanistan’dan 6 saat, Fransa’dan 12.1 saat, İspanya’dan 12.4 saat ve İtalya’dan 13.2 saat fazla çalışıyor.

Türkiye turizm işçileri, TÜİK verilerine göre, Türkiye’de en fazla çalışamaya rağmen Türkiye’de en az kazanan sektörde bulunuyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Konaklama sektörü istihdamda son iki krizde neler kaybetti?

TÜİK DE DOĞRULUYOR

Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK’in açıkladığı “2022 yılı İşgücü Maliyeti İstatistikleri”ne göre; en yüksek aylık brüt kazanç 25.7 bin TL ile “finans ve sigorta” alanında olurken turizm sektörünün önemli kısmını oluşturan “konaklama ve yiyecek” alanında 6.4 bin TL olarak açıklandı.    Avrupa Turizminin En Çok Çalışanı Türk Turizm İşçisi

Öte yandan haftalık çalışma süresi olarak konaklama ve yiyecek alanı 48.6 saatle en uzun süreye sahipken, Türkiye ortalaması da 43.9 saat gerçekleşti.