Bayram tatilinde kapıda vize ile Türkiye’den 5 adaya 20 bin kişi gitti

Sektörden Haberler

Yunanistan’ın Türkiye’den 10 adaya geleceklere kapıda vize uygulamasının ilk sonucu 9 günlük bayram tatilinde görüldü. Bayram tatilinde’ın kapıda vize uyguladığı beş adaya Türkiye’den 20 bin kişi gitti. Türkiye’den uygulamaya gösterilen ilgiden Başbakanı Miçotakis memnun olduklarını söylemişti. 

Adalardan sorumlu Bölge Vahşi Kostas Moutzouris ise "Adalar turistlerle dolup taşıyor. Türkiye'den gelen her ziyaretçi, charter uçuşlarla gelen ziyaretçüere göre yaklaşık iki kat daha fazla yerel ekonomiye katkı sağlıyor" dedi.

Uygulamadan adalardaki otelci, restoran ve diğer işletmeler de memnun.

Bayram haftasında Yunan adalarına giden Türk turist sayısı geçen yılınnı dönemine göre üç kat arttı. Geçen yıl nisanının ilk 10 gününde Midilli'ye 390 turist gelirken, bu sayı 3 bin 800'e çıktı. Sakız Adası'na gelen turist sayısı 2 bin 716'dan 4 bin 993'e, Samos'a gelen turist sayısı 299 iken 2 bin 851'e, Kos'a gelen turist sayısı 2 bin 400'den 3 bin 300'e, Rodos'a gelen ise 2 bin 320'den 5 bin 726'ya yükseldi. Toplamda, bu beş adaya gelen turist sayısı 2023'te 5 bin 969 iken şimdiden 20 bin rakamım aştı. 

Adalardaki fiyatlar Türkiye’de, Çeşme ve benzeri yerlerdeki fiyatlara göre daha ucuz.

Çeşme otellerde fiyatlar gecelemle bin TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar uzanırken Kos ta (İstanköy) bir gecelik konaklama iki kişi için 1.200 Midilli'de 1.235, Sakız'da 1.548, Samos'da 1.582, Rodos'ta 968 TL’ye karşılık gelen fiyatlarla başlıyor.

Yunan başbakanı: Ada sakinleri, Türk turistler geldiği için çok sevinçli

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, kapıda vize uygulaması sayesinde Türk turistlerin Yunan adalarına rahatça gelebildiğini ve ada sakinlerinin bu gelişmeden çok mutlu olduğunu söyledi.

Miçotakis, “Ant1” televizyonu demecinde “Yunan halkının büyük bölümü, Türkiye ile bela istemiyor. Türkiye ile sürekli gerginlik ortamı içinde yaşamamızı istemiyor. Büyük fotoğrafa bakalım. Türk-Yunan ilişkilerinin yumuşaması istikametinde önemli ilerleme sağlandı” dedi.