Avrupa’daki otellerin ciroları 10,7 milyar Avro’ya geriledi

Sektörden Haberler

Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin danışmanlık şirketi HVS'den derlediği bilgilere ye göre, 2023 yılında Avrupa’daki otellerin cirosu bir önceki yıldan yüzde 19’luk azalışla 10,7 milyar Avro’ya geriledi. Bu rakam, son 10 yılda görülen en düşük ikinci seviye olarak kayıtlara geçti. Bu durumun yüksek finansman maliyetlerinden kaynaklandığı belirtiliyor.
Konuyu ülke bazında  inceleyen uzmanlar, Hollanda, Birleşik Krallık ve İtalya'da işlemler yarıdan fazla azaldığını saptadı. Şehir bazında, yatırımcı faaliyetleri ise Kopenhag, Edinburgh, Barselona ve Paris'te güçlü bir artış kaydetti. Bu arada, Londra, Madrid, Roma ve Berlin'deki şehir otelleri daha az tercih edilirken, bu şehirlerde yatırımcı faaliyetlerinde de düşüş görüldü.
HVS uzmanları, güvenin artmasıyla 2024'ün daha yoğun geçmesini bekliyor.  HVS uzmanları bu yıl yatırım faaliyetlerinin artmasında finansman ortamının kilit rol oynayacağını söylüyor. Ekonomik rüzgarların daha olumlu seyretmesi ve enflasyonun düşmesiyle birlikte otel işlemlerinde artış olması bekleniyor."
Ayrıca, Haziran ve Temmuz aylarında Almanya'da düzenlenecek Euro 2024 futbol turnuvası, Temmuz ve Ağustos aylarında Paris'te düzenlenecek Olimpiyatlar ve Coldplay ve Taylor Swift gibi yıldızların büyük turneleri de dahil olmak üzere kıta genelinde bazı önemli etkinliklerin konaklama talebine olumlu yansıması bekleniyor.