“Aşırı ziyaretçi trafiğinden şikayetler, turizm düşmanlığına dönüşmemeli”

Sektörden Haberler

Aşırı ziyaretçi trafiğine şikayetlerin haklı olduğu ancak bunune düşmanlığa dönüşmemesi gerektiği belirtiliyor.

Seyahat endüstrisi ile ilgili istatistikler yayınlayan Statista verileri ile 2022'de Avrupa Birliği (AB-27)’dein GSYİH'ye katkısı çıkarılarak sektörün ekonominin yanında sosyal yaşamın geliştirilmesi ve refahın artmasına sağladığı katkıya dikkat çekildi.

Almanya’da yayınlanan TravelTalk dergisinde “Avrupa'da bir refah kalesi olarak” başlıklı yazıda sektörün çeşitli kesimlerinden kişiler ile görüşerek konuyla ilgili değerlendirmeleri aktarılıyor.

Yazıda, “Şu anda, çeşitli destinasyonlarda aşırı olgusuna karşı protesto ve şikayetlerin yönlendirildiğine ilişkin raporlar dolaşıyor. Mevsim ve yer yer kitlesel bir trafik yoğunluğu ile mücadele etmek zorunda kalan destinasyonlar var. Ancakin çeşitli ekonomilerde refaha varoluşsal bir katkı sağladığı da bir gerçek. Bu Avrupa ülkeleri ve diğer ülkeler için de geçerlidir” denildikten sonra konuyla ilgili sektörden kişilerin değerlendirmelerinden kısa bölümlere yer veriliyor.

TUI eski yöneticisi ve sektörü emektarlarından Günther Ihlau, fvw hedef ülkelerde refah içinin önemine dikkat çekerek "Turizm olmasaydı çoğu destinasyonda hangi yaşam koşullarının geçerli olacağını belirtmek yeterli. Eski kartpostallarda, Mallorca'daki basit insanlarınden önceki yaşam koşullarını hala görebilirsiniz. Bu yoksulluk korkunçtu" diyor.

TUI CEO'su Sebastian Ebel de "Kendimizi yalnız bir şeyleri yasaklamakla sınırlarsak, bu yalnız insanların daha da fakirleşmesine yol açacaktır. Bu nedenle Avrupa'da bir dezavantaj olarak değil, bir avantaj olarak görülmeli" değerlendirmesinde bulunuyor

Alman Seyahat Birliği (DRV) CEO'su Dirk Inger de “Yükselen ve gelişmekte olan ülkelerin yoluyla 457 milyar ABD doları kazandığını belirterek “Buna karşılık, bu ülkelere yapılan resmi yardımların toplamının 100 milyar ABD doları olduğunu anımsatmak istiyorum” diyor.

Öte yandan ASR yöneticisi Anke Budde de,e saldıranlara karşı durmak için sektörün daha özgüvenli bir görünüm sergilemesi çağrısında bulunuyor. 

Haberde Statista verileri ilein ülkelerin Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) katkısının gelişimini gösteren tablo şöyle:

 

GSYİH katkısı (Yüzde)

Ülke Corona öncesi 2022
Hırvatistan 25,6 25,8
Yunanistan  20,7 18,5
Portekiz  17,3 15,8
İspanya 14,4 13,6
Malta 15 12,6
G. Kıbrıs  13,7 12,2
İtalya  10,6 10,2
Avusturya  10,8 9,5
İngiltere 9,9 9,5
Hollanda 10,8 9,4
Slovenya  10,8 9,2
Almanya  9,8 8,8
Estonya 12,3 8,7
Türkiye 11,15 7,01
Mısır  8,5 7,7
Tayland  11,5 18