Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Celil Atasever Oyuncak Müzesi

Müze Oyuncak Müzesi

(Osmaniye, 2016 - )

Osmaniye kent merkezinde yer alan bir oyuncak müzesidir. OKÜ Celil Atasever Oyuncak Müzesi, 2016 yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Karacaoğlan Yerleşkesi içerisinde, üniversitenin kütüphane binasının en üst katında ziyarete açıldı. Müze, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının 2015 yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek programı kapsamında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından başlatılan Turizmin Yörüngesini Değiştiriyoruz: Oyuncak Müzesi, Planetaryum ve Gözlemevi adlı projenin hayata geçirilmesi sonucunda hizmete açıldı. Müze, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişim Programı Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Celil Atasever’in öncülüğünde, Rektör Prof. Dr. Orhan Büyükalaca’nın da bu projeyi desteklemesiyle hayata geçirildi. Türkiye’de bir üniversite bünyesinde açılan Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’nden sonra ikinci oyuncak müzesi olma özelliğine sahiptir.

OKÜ Celil Atasever Oyuncak Müzesi, küçüklüğünden beri çocuklara ilgi duyan Öğr. Gör. Celil Atasever’in, uzun yıllar boyunca çeşitli oyuncakları biriktirerek meydana getirdiği ve daha önce Atatürk Üniversitesi İletişim ve Açıköğretim Fakülteleri tarafından organize edilen Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi'nde sergilediği şahsi oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla, Müze adını, koleksiyonuna ev sahipliği yaptığı Öğr. Gör. Celil Atasever’den almaktadır. Müzede, 1800’lü yıllardan günümüze kadarki dönemlere ait geleneksel oyuncaklardan fabrikasyon oyuncaklara 1200 çeşit antika oyuncak sergilenmektedir. Müzede sergilenen bu oyuncaklar arasında el yapımı sapan, çember, topaç, bez bebek ve beşik gibi oyuncaklar yer almaktadır. Bu oyuncaklar üretildikleri malzemeye göre tahta, teneke, kâğıt, plastik oyuncaklar vb. şeklinde sınıflandırılarak sergilenmektedir. OKÜ Celil Atasever Oyuncak Müzesi, hafta içi her gün saat 08:00 ile 17:00 arasında hem yetişkinlerin hem de çocukların ziyaretine açık olup Müze, önceden randevu alınarak ziyaret edilebilmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar

Haberler (2016). Korkuata Üniversitesi’nde ‘Oyuncak Müzesi’ Açıldı, https://www.haberler.com/korkutata-universitesi-nde-oyuncak-muzesi-acildi-8380880-haberi/, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Hürriyet (2016). OKÜ’de Oyuncak Müzesi Açıldı, https://www.hurriyeom.tr/egitim/fazil-sayin-muzikleriyle-hazirlanan-kitaplar-100-bin-cocuga-gonderilecek-41793711, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Medya Gazete (2016). Osmaniye’de Oyuncak Müzesi Açıldı, https://www.medyagazete.com/haber/osmaniyede-oyuncak-muzesi-acildi-15603, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Osmaniye’ye Git (2018). OKÜ Celil Atasever Oyuncak Müzesi, http://osmaniyeyegiom/oku-celil-atasever-oyuncak-muzesi/, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Osmaniye Valiliği (2016). OKÜ’de Oyuncak Müzesi, Planetaryum ve Gözlemevi Açıldı, http://www.osmaniye.gov.tr/okude-oyuncak-muzesi-planetaryum-ve-gozlemevi-acildi, (Erişim tarihi: 21.04.2021).

Ayrıntılı bilgi için bakınız

Osmaniye Valiliği (2016). OKÜ’de Oyuncak Müzesi, Planetaryum ve Gözlemevi Açıldı, http://www.osmaniye.gov.tr/okude-oyuncak-muzesi-planetaryum-ve-gozlemevi-acildi, (Erişim tarihi: 21.04.2021).