Sandıklı Oyuncak Müzesi

Müze Oyuncak Müzesi

(Sandıklı, Afyonkarahisar, 2019 - )

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, Hisar Mahallesi’nin sınırlarındaki Hacı Osman Sokak’ta yer alan bir oyuncak müzesidir. Sandıklı Oyuncak Müzesi’nin binası, 1309 yılından kalma Ulu Camii yakınlarında yer alan ve ilçede 1970’li yıllara gelinceye kadar kadınların belirli günlerde toplanıp çamaşırlarını yıkadıkları, çamaşır yıkama işlemi bittikten sonra kapıları kapatıp çocuklarını yıkadıkları, bu esnada birbirleriyle sohbet edip türkü söyledikleri, fıkralar ve masallar anlattıkları, kazan ateşinde pişirdikleri kumpirler ve yemekler ile kendilerine sosyal bir ortam yarattıkları ve Sandıklı’daki yedi çamaşırhaneden biri olan tarihi Hacı Osman Çamaşırlığı’nın binasıdır. Sandıklı’nın tarihinde büyük bir yer tutan, ancak günümüzde atıl durumda kalmış bu çamaşırhane binası, 2019 yılında Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin öncülüğü ve Sandıklı Belediyesi’nin destekleri ile hazırlanan bir proje kapsamında, iki aya yakın süren restorasyon çalışmalarının ardından ahşap ve eski zaman oyuncaklarının sergilendiği bir Oyuncak Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Sandıklı Oyuncak Müzesi’nde, Cumhuriyet döneminden kalma oyuncaklar ile Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği’nin üyeleri tarafından el emeği olarak yapılan 150 oyuncak sergilenmektedir. Müzede sergilenen bu oyuncaklar arasında, çok eskilerde yeni yürümeye başlayan çocukların kullandığı ve ahşaptan yapılma yürüteçler, kız ve erkek çocuklarının oynadıkları oyuncaklar, dokuz taş ve üç taş adı verilen oyunlar ile çeşitli malzemeler yer almaktadır. Ayrıca Müzede, restorasyon kapsamında düzenlenen, eskiden kadınların çamaşır yıkarken kullandıkları dört ocak ve dört kazan ile çamaşır yıkanan 100 yıllık el oyması andezit çamaşır taşlıkları ve su kuyusu da sergilenmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar

Akoğlan Kozak, M. ve Güncan, Ö. (2021). Oyuncak Müzeleri ve Ziyaretçi Deneyimleri, Social Science Development Journal, 6 (24): 74-97; CNN Türk (2019). Eski Çamaşırlık Oyuncak Müzesi Oldu, https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/afyonkarahisar/sandikli/eski-camasirlik-oyuncak-muzesi-oldu-1017108, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Hürriyet (2019). Eski Çamaşırlık Oyuncak Müzesi Oldu, https://www.hurriyeom.tr/yerel-haberler/afyonkarahisar/sandikli/eski-camasirlik-oyuncak-muzesi-oldu-41258935, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Sandıklı Belediyesi (2019). Oyuncak Müzesi Törenle Açıldı, https://sandikli.bel.tr/oyuncak-muzesi-torenle-acildi/, (Erişim tarihi: 21.04.2021); Visit Afyon (2021). Oyuncak Müzesi, https://www.visitafyon.org/sayfa-501-oyuncak-muzesi.html, (Erişim tarihi: 21.04.2021).

Ayrıntılı bilgi için bakınız

Sandıklı Belediyesi (2019). Oyuncak Müzesi Törenle Açıldı, https://sandikli.bel.tr/oyuncak-muzesi-torenle-acildi/, (Erişim tarihi: 21.04.2021).