Koç, Atilla

Kişi Kültür ve Turizm Bakanı

(1946 - )

Maddeye katkıda bulunan yazarlar:
Yazar: Oktay EMİR & Sibel ŞAHİN (2019) (Madde metni için tıklayınız)
Yazar: Şule ARDIÇ YETİŞ (2019) (Madde metni için tıklayınız)
1 / 2

İlköğrenimini Köşk Merkez İlkokulunda, Orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1969 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına İzmir Valiliği’nde maiyet memuru olarak başladı ve üç yıl çeşitli ilçelerde kaymakam vekili olarak çalıştı. Sivas-Koyulhisar’da Asil kaymakam olarak görev aldı. Ordu-Ulubey, Mardin-Nusaybin ve İzmir-Bayındır'da Kaymakam, Siirt ve Giresun'da Vali ve Konya’da Emniyet Müdürü olarak görev yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği, İçişleri Bakanlığı'nda Bakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Müsteşarlığı ve Merkez Valiliği görevlerinde bulundu. 22 ve 23. Dönemde TBMM Aydın Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili oldu.  59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı.

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.biyografya.com/biyografi/4753, (Erişim tarihi: 01.07.2019); https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=23&p_sicil=5960, (Erişim tarihi: 01.07.2019); Yıldız, A. (2012). Türk Parlamento Tarihi: TBMM XXII. Dönem (2002-2007) (III. Cilt). Ankara: TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Yayınları No: 152.

2 / 2

Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. ve 23. dönem milletvekili, aynı zamanda 2005-2007 yılları arasında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev aldı. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı (1969). Bakanlık görevi öncesinde İçişleri Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Ulubey, Nusaybin ve Bayındır ilçelerinde Kaymakamlık, Siirt ve Giresun illerinde Valilik yaptı. Ayrıca bir dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Başkanı Genel Sekreterive Başbakanlık Müsteşarıolarak görev aldı. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun istifası üzerine Bakan olarak göreve başladı. Çalışma hayatı boyunca hiç izin almadığı gerekçesiyle bulunduğu makama yönelik eleştirilerle karşılaştı. Bakanlık döneminde yaptığı bazı açıklamalar ve buna ilişkin kendine has tarzı ile müdafaa söylemleri, basın ve siyasiler tarafından görevi konusunda eleştirilmesine sebep oldu. Kültür ve Turizm Bakanı olarak turizm adına farklı bir perspektif ortaya koydu. Resmi ziyaretlerde ani uyuklamaları ile dikkatleri çekti. Ancak doktorların uyku apnesi teşhisi ile sağlık sorunlarından kaynaklı uyuklamaları geçti. Bakanlık döneminde ilk kez iç turizme yönelik tanıtım kampanyası çalışmaları yürütülmesini sağladı. Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı, Bakanlığı döneminde Türk turizmi için yapılmış önemli bir çalışmadır. 2013 yılında Serbest Piyasa Kurulu (SPK) tarafından Turkcell Telekomünikasyon İşletmesi’ne Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Üç çocuğundan biri olan Zehra Zümrüt Selçuk, 66. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yaptı.

Yararlanılan Kaynaklar

Atilla Koç Özgeçmiş, https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=23&p_sicil=5960, (Erişim tarihi: 28.05.2019).