Ankara Büyük Sürmeli Oteli

Konaklama Tesisi Otel

(Ankara, 1985 – )

Ankara’nın merkezinde 1985 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Ankara Büyük Sürmeli Oteli, Yalçın Sürmeli ve ailesi tarafından dört yıldızlı bir otel olarak kuruldu. Otelin bünyesinde yer aldığı Sürmeli Turizm A.Ş.’nin Ankara’nın haricinde Adana ve İstanbul’da da otelleri bulunmaktadır. 1992 yılında içinde sauna, kumarhane ve kapalı yüzme havuzu bulunan ek bir binanın inşasıyla birlikte beş yıldızlı otel statüsüne geçti. Büyük Sürmeli Otel, Ankara’nın merkezinde Sıhhiye semtinde yer almakta ve Ankara’nın en yoğun bölgelerinden biri olan Kızılay’a yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Havalimanına 35 kilometre, Ankara Tren Garı’na üç kilometre uzaklıkta olan otel; bakanlıklara, meclise, adalet sarayına ve bazı şirket merkezlerine de yakın mesafede yer almaktadır. Otel, 2005 ve 2009 yıllarında yaptığı değişiklikler ve yenilikler sonrasında, 183’ü superior, 13’ü senior suite ve dördü executive suite olmak üzere toplam 200 oda kapasitesine sahiptir. Otelde; Kazan restoran ve Sürmeli bar, 10-700 kişi kapasiteli dokuz toplantı odası, balo salonu ve sağlık merkezi bulunmaktadır. Ankara Büyük Sürmeli Oteli, resepsiyondaki önbüro personeli aracılığıyla iş merkezinin hizmetlerini sunmaktaydı. İşle ilgili tüm çeviriler, faks, yazım ve diğer olanaklar önbüro personeli tarafından yapılırdı. Zamanında kart sahibine çeşitli imkânlar ve indirimler sunan (bir gece ücretsiz konaklama dâhil) Prestij Kart, Yalçın Sürmeli tarafından misafirlere dağıtılmaktaydı. Otelde kalan müşterilerin profilleri, mevsimlere göre değişiklik göstermekteydi. Otele gelen misafirlerin profilleri incelendiğinde; kış sezonunda genellikle iş amaçlı gelen misafirlerin (yüzde 70) olduğu bilinmektedir. Gelen müşterilerin çoğunluğunu ise, müteahhit, mühendis, politikacı, belediye çalışanları, sporcular, hostesler ve pilotlar oluşturmaktaydı. 2019 yılında tadilat nedeniyle kapatılan otelin, tadilatın tamamlanma süresi ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

http://www.surmelihotels.com/ankara/Home, (Erişim tarihi: 12.12.2019); Karapınar, F. (1994). The Influence of Facilities on Consumers’ Choice of 5-Star Hotels in Ankara (Yayımlanmamış yüksek lisans tezi). Ankara: Bilkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.

Ayrıntılı bilgi için bakınız

Karapınar, F. (1994). The Influence of Facilities on Consumers’ Choice of 5-Star Hotels in Ankara (Yayımlanmamış yüksek lisans tezi). Ankara: Bilkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.