“Yanan ‘Kadir’in Ağaç Evleri’ bir semboldü”

Sektörden Haberler

11 Haziran Salı günü çıkan yangında ikinci kez küle dönen Kadir’in Ağaç Evleri’nin sahibi Kadir Kaya, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Antalya’da bulunan Olimpos Antik Kenti’nin yakınlarında hizmet veren Kadir Kaya’nın sahibi olduğu Kadir’in Ağaç Evleri, 11 Haziran Salı günü  çıkan bir yangınla küle dönmüştü. Tesiste 2007 yılında da benzer bir yangın çıkmış, 2009 yılında yeniden inşa edilerek hizmete açılmıştı.

İkinci kez yangına teslim olan Kadir’in Ağaç Evleri’nin sahibi Kadir Kaya yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“1986 yılında Kadir Kaya tarafından kurulan Kadir'in Ağaç Evleri, uzun yıllardır bölgeinin tanıtımında öncü rol oynamış ve birçok başarıya imza atmıştır. Uluslararası arenada oldukça popüler olan Kadir'in Ağaç Evleri, 1999 yılında TNT dergisinde Yeryüzünün En İyi Hostel'i seçilerek ilk global ödülünü almıştır. 2010 yılında Washington Post'ta dünyada görülecek en ilginç 10 yer arasında yer alan Kadir'in Ağaç Evleri, 2011 yılında Los Angeles Times tarafından dünyanın En Havalı 10 Hostel'i arasında birinci sırayı almıştır. Lonely Planet ve AnyTrip gibi dönemin en güçlü yayın araçlarında defalarca en üst sıralardan listelenmiş ve The Guardian gazetesinde Dünyanın En İyi Ağaç Otelleri listesinin başında yer almıştır. BBC Televizyonu'nda Olympos'ta Sırt Çantalıların İpek Yolu Belgeseli'nde ve Discovery Channel'da Türkiye'nin tanıtımının yapıldığı bir saatlik bir programda gösterilmiştir. Televizyonda ve internet üzerinde yayınlanan belgesellere, filmlere ve birçok sanatçının müzik kliplerine ev sahipliği yapmıştır. Tesis içinde 1996'dan beri hizmet veren Öküz Bar, adını Kadir'in Ağaç Evlerinde çekilen Odyssey isimli filmden almıştır. Öküz Bar, Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden DJ'leri, performans sanatçılarını ve tesiste ve çevre tesislerde konaklayan misafirleri ağırlamaktadır. Kadir'in Ağaç Evleri günümüze kadar sosyal medyadaki birçok platformda ve ana akım medyada yer bulmaya ve yeni kitlelere ulaşmaya devam etmektedir.

Kadir'in Ağaç Evleri'nin Aktivite Merkezi sporcularının ve Kadir Kaya'nın bireysel çabalarıyla desteklediği Kaya Tırmanışı sporu sayesinde, Olympos Avrupa'nın en büyük 3. Tırmanış Bölgesi haline gelmiştir. Rotaların ve sektörlerin bakımları hala Kadir'in Ağaç Evleri sponsorluğunda belirli aralıklarla yapılmaktadır. 2014 yılında dünyaca ünlü outdoor sporları markası Petzl tarafından düzenlenen tırmanış festivaline ev sahipliği yapmıştır. Festivalde düzenlenen ve dünyada nadir coğrafyalarda yapılan Deep Water Solo etkinliği günümüzde hala birçok sporcunun bölgeyi ziyaret etmesini sağlamaktadır.

Türkiye'de kaya tırmanış sporunun AKUT - AFAD gibi arama kurtarma ekiplerinin eğitimlerinde son derece önemli olmasına bağlı olarak, 1999'dan beri her yıl AKUT Arama Kurtarma Ekiplerinin düzenlediği eğitimlere sponsorluk yapmış, konaklama, yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılamıştır. Geçtiğimiz sene yaşanan 6 Şubat 2023 deprem gecesinin hemen ardından, deprem bölgesinden gelen 200'den fazla afetzedeyi 2 süresince ağırlamış, temel ihtiyaçlarını karşılamak için iş birlikleri yapmış ve sosyal sorumluluk konusunda kendisini kanıtlamıştır.

Tesis 2007 yılının Şubatında çıkan bir yangında neredeyse tamamen hasar görse de kısa sürede sevenlerini tarafından da desteklenerek yeniden inşa edilmiş ve hizmet vermeye devam etmiştir. Olimpos’un doğal yapısına uygun konsept ile inşa edilen ve Olimpos’un doğasının bir parçası olma anlayışı ile hareket eden bir tesis olmuştur.

2009 yılında ise bu defa sel felaketinden kısmen zarar görmüş olsa da kısa sürede yeniden hizmete dönmüştür. Bölgeinin tanıtımında günümüze kadar büyük bir rol üstlenen Kadir’in Ağaç Evleri ve kurucusu Kadir Kaya, kurulduğu günden bu yana yurt içinde ve yurt dışında her sene düzenlenen fuarlarında; dünyanın en önemli yürüyüş rotalarından biri sayılan tarihi Likya Yolunun üzerinde bulunan bölgeyi, doğa ve aktiviteini temsil etmeye devam etmektedir. Dünyanın birçok şehrinde düzenlenen fuarlara standlar kurarak katılım sağlamış ve ödüller almıştır. Kanada - Vancouver 2007, Birleşik Devletler - Los Angeles ve Chicago 2007, Avusturalya - Sidney ve Melbourne 2010, Berlin ITB 2014, - Hamburg Reisen 2016, Stuttgart CMT 2024 fuarları; Hamburg’da 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir diğer uluslararası fuar ve 4 yıl katıldığı Hollanda Doğa Sporları Fuarı bunlardan bir kısmıdır. Berlin Fuarında ise Türkiye’den götürdüğü özel tasarım ağaç ev standıyla yer almıştır. Türkiye’de ise 27 yıldır aralıksız katılım sağladığı Emitt Fuarından 2022 yılında düzenlenen fuarda En iyi Tanıtım Standı Ödülü’nü almıştır.

Kadir’in Ağaç Evleri, kurulduğu günden bu yana doğayı, tabiatı ve tarihi seven herkese hitap etmeyi amaçlayan, ziyaretçilerinin tatil anlayışını etkileyen, değiştiren ve yeni güzel anılar biriktirebilecekleri bir ortam sunan bir tesis olarak hizmet vermektedir.”