Tekrar gelen turist: İspanya’da yüzde 20, Türkiye'de yüzde 15

Sektörden Haberler

Ülkelerin aldıkları ziyaretçi sayıları ve aşırı ziyaretçi trafiği ile ilgili tartışmalar devam ederken ülkelere giden turistlerin ne kadarının tekrar edenlerden (Repeat) olduğu önemli.

Bu bakımdan da ilk sırada.’ya gelen ziyaretçilerin yüzde 20’si tekrar giden turistlerden oluştuğu bildirildi.

Raporda gidilecek destinasyona ilk kez mi gidileceği daha önce gidilmişken bu kez gidilip gidilmeyeceği ve tekrar gidilip gidilmeyeceği sorusuna verilen yanıtlarda en çok tekrar eden ziyaretçinin yüzde 20 ile’da olduğu belirtiliyor. Tekrar gelen ziyaretçi oranı Türkiye’de ise yüzde 15. 

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) “Avrupa İçi Seyahate Yönelik Duyguların İzlenmesi” raporundaki verilere göre bu yaz yurt dışında tatile gidecek olanların tercih ettiği destinasyonlar arasında yüzde 8.4 ile İtalya ilk sırada yer alırken Türkiye yüzde 3 ile 10. Sırada.

Tekrar gelen turist oranı yüzde 17 ile ikinci sırada. Bunu Fransa, İtalya,, Avusturya, Hırvatistan izliyor, son sırada Portekiz ve var.

Aynı raporda tercih edilen destinasyona ilk kez gidecek olan yeni turist oranı’da yüzde 27, Türkiye’de yüzde 21.

Bu oran Portekiz’de yüzde 24, Hırvatistan’da yüzde 23.

ETC raporuna göre Avrupalı turistlerin tatil türü tercihinde yüzde 25 ile güneş-kum-deniz ilk sırada. Bunu yüzde 19 ile kültür izliyor.