Araç Kiralama Pazarı 2024-2033 Arasında Yüzde 8 Büyüyecek

Sektörden Haberler

Araç kiralama sektörünün (rent a car) küresel çapta hacminin geçen yıl 110 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Farklı şirketlerin yaptığı araştırmalarda sektörün 2024-2033 yılları arasında yüzde 5 ila yüzde 8 arasında bir büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Bu noktadan hareketle sektörün hacminin 292 milyar dolar seviyesine kadar ulaşabileceği ileri sürülüyor.  

www.turizmansiklopedisi.com’un sektörle ilgili yapılan araştırmalardan derlediği bilgiye göre, araç kiralama hizmetleri, keyifli yol gezilerinden kurumsal seyahat çözümlerine kadar yeni yerler keşfetmek için kolaylık, esneklik ve özgürlük sunuyor.

Hareketliliğin kilit önem taşıdığı günümüzün hızlı dünyasında araç kiralama sektörü hem bireyler hem de işletmeler için sorunsuz seyahat deneyimlerini kolaylaştırıp, çok önemli bir rol oynuyor. Araç kiralama pazarı küresel ölçekte faaliyet gösterip, farklı bölge ve segmentlerde çeşitli tüketici ihtiyaç ve tercihlerine hitap ediyor.

Sektörün büyük oyuncuları

Uluslararası araç kiralama pazarındaki firmalara baktığımızda SIXT Group, Movida RI, Unidas, ALD Automotive, Europcar, Enterprise Holdings, EHi Car Services, Avis Budget Group, The Hertz Corporation gibi şirketlerin sektörün önemli oyuncuları arasında olduğunu görüyoruz.

Söz konusu firmalar, bütçe bilincine sahip gezginler için ekonomik araçlardan seçici müşteriler için lüks araçlara kadar çeşitli seyahat gereksinimlerine uygun geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Şehir dışı araç kiralamalardan, uzun seyahatlere, hafta sonu kaçamaklarından şehirler arası seyahatlere kadar tüketicilerden gelen farklı taleplere yönelik araçlar temin ediliyor.