İstanbul Turizm Eğitim Merkezi (İstanbul TUREM)

Eğitim-Öğretim Turizm Eğitim Merkez (TUREM)

(İstanbul, 1967 – 2006)

Turizm Bankası’nın kurulması, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın yeniden yapılanması gibi çalışmalar ile devlet organizasyonu planlanarak turizme verilen önemin artması ile birlikte hızla oluşmaya başlayan konaklama ve yeme-içme sektörü işletmelerinde nitelikli eleman eksikliği önemli bir sorun olarak ön plana çıktı.

Sektör çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen iş başı eğitim programlarının ilk olarak Mayıs-1967’de Bolu-Akçakoca, Muğla-Bodrum ve Marmaris, Antalya-Alanya, Çanakkale, Balıkesir-Ayvalık, Aydın-Kuşadası, İzmir-Çeşme, Ankara-Kızılcahamam, Zonguldak-Amasra ve İstanbul'un Marmara Adası'nda düzenlenen ev pansiyonculuğu eğitimleri ile başladı. Bunları takiben eğitimleri müesseseleştirmek üzere İstanbul Dilson Oteli kiralandı ve İtalya’daki “E.N.A.L.C.” (Turizm sektörüne kalifiye otelcilik ve turizm personeli yetiştiren milli bir teşkilat) sistemi örnek alınarak ilk Otelcilik Eğitim Merkezi (OTEM) adıyla 1967 yılında İstanbul’da kuruldu. Takip eden süreçte Taksim’de ahşap bir binada, daha sonra Turizm Bankası’nın sahibi olduğu Yeniköy Carlton Hotel’in ek binasında eğitimini sürdürdü. Ardından 1980’den 1984’e kadar Yalova’nın Termal ilçesi, Gökçedere Mahallesi sınırları içinde Termal Kaplıca alanının orta kısmında bulunan ve 1880 yılında yapılmış Taş Otel’de hizmete devam etti. 1987 yılında son olarak Çatladıkapı mevkiindeki yeni binasına taşındı. İstanbul TUREM’de 1999 depremi sonrası eğitimlere ara verildi. Sonrasında da bir daha eğitime açılmadı.

Turizm Eğitim Merkezleri 03 Şubat 2006 tarih ve 26069 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5450 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Bağlı Okulların Milli Eğitim Bakanlığına Devredilmesi ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.