Altındağ Belediyesi Şair ve Yazarlar Evi Müzesi

Müze Müze Ev

(Altındağ, Ankara, 2017 - )

Altındağ’ın Sakarya Mahallesi’nde yer almaktadır. Müzenin tasarımı ve uygulaması, şair ve yazar Mehmet Atilla Maraş tarafından yapıldı. Müze, ilk olarak şair ve yazarların buluşup şiir ve sanat üzerine sohbet edebilecekleri bir kültür evi olarak düşünüldü. Fakat Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’ye sunulan bu fikir, Belediye Başkanı Tiryaki tarafından müzeye dönüştürüldü. Müze, Altındağ Belediyesi tarafından Sakarya Mahallesi’ndeki Hamamarkası Sokak’ta yer alan tarihi bir Ankara evi restore edilerek 2017 yılının Mart ayında ziyarete açıldı. Müze herkesin ziyaretine açıktır, fakat pazar günleri ziyarete kapalıdır. Hafta içi günlerde ve cumartesi günü saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir.

Altındağ Belediyesi Şair ve Yazarlar Evi Müzesi’nin çalışmalarına, şairlerin ve yazarların gidip gelebilecekleri, oturup sohbet edebilecekleri, şiir ve edebiyat üzerine konuşup tartışabilecekleri bir mekan ortaya çıkarma düşüncesinden hareketle başlandı. Dolayısıyla, müze, hem şair ve yazarların oturup sohbet edebilecekleri bir şiir ve sanat evi hem de şair ve yazarların eserlerinin, yaşam öykülerinin, fotoğraflarının, kendileri ile ilgili yapılan araştırmaların ve kişisel eşyalarının sergilenebileceği bir müze olarak hayata geçirildi. Müzede ayrıca Ankara’ya dair kitap ve yayınları, edebiyat dergilerinin eski sayılarını ve eski şiir kasetlerini görmek de mümkündür. Bu eserlerin ve yayınların yanı sıra, müzede, keyifli sohbetlere ve kültürel etkinliklere de eşlik edilebilmektedir.

Müzede, Türk edebiyatında kalıcı izler bırakan, aralarında Kemal Tahir, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf ve Yahya Kemal Beyatlı’nın da bulunduğu, 33 şair ve altı yazar yer almaktadır. Bu Müzede yer alan şair ve yazarların ortak yönü Ankara'dır. Bu şair ve yazarlar ya Ankara doğumlu ya da Ankara’da yaşayarak veya iş yaparak bir şekilde Ankara ile yolları kesişmiş, dolayısıyla, Ankara’nın kültür ve sanat ikliminden ilham almış olan kişilerdir. Sergi odalarının bir tanesi, özellikle son yıllarda televizyonlarda dizi haline de gelen ünlü şair ve yazar olan (Alaeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç ve Cahit Zarifoğlu) Yedi Güzel Adam”a ayrıldı.

Yararlanılan Kaynaklar

Altındağ Belediyesi Şair ve Yazarlar Evi Müzesi. (2015). https://www.youtube.com/watch?v=h9pp35MIKA0, (Erişim tarihi: 11.12.2019); Şair ve Yazarlar Evi. (2018). https://www.youtube.com/watch?v=ph6qLq-Mvbg, (Erişim tarihi: 11.12.2019); Ankaradan Haber. (2017). “Şairler ve Yazarlar Evi Müzesi” Ziyaretçilerini Bekliyor, https://www.ankaradanhaber.com/ankara-haberleri/sairler-ve-yazarlar-evi-muzesi-ziyaretcilerini-bekliyor-h8279.html, (Erişim tarihi: 11.12.2019); Türkiye’nin Müzelerini Keşfedin. (2019). Şair ve Yazarlar Evi Müzesi, https://muzeler.org/sair-ve-yazarlar-evi-muzesi, (Erişim tarihi: 11.12.2019).

Ayrıntılı bilgi için bakınız

Altındağ Belediyesi Şair ve Yazarlar Evi Müzesi. (2015). https://www.youtube.com/watch?v=h9pp35MIKA0, (Erişim tarihi: 11.12.2019).