Alantur Otel (Labranda Alantur Hotel)

Konaklama Tesisi Otel

(Alanya, 1965 – )

Temelleri 1960’lı yılların başında Dr. Ali Nazım Köseoğlu ve çeşitli mesleklerden (özel hastane sahibi, profesör, vali, fabrikatör, bankacı, eczacı, kimyager, mütehassıs doktor) tanınmış arkadaşları tarafından, Dinlenme Evleri Kooperatifi'nin kurulması ile atıldı. Kooperatifin o gün sahip olduğu arsası, şimdiki ismi ile D-400 karayolunun (ilk adı Turistik Yol) yanında, Dim Çayı’nın denize döküldüğü yerin hemen doğusunda, Alanya-Kestel’de yer almaktadır. Kooperatifin arsasının, aynı yıllarda kurulan Antur Turizm Şirketi’ne otel yapılması için verilmesiyle; arsa değeri karşılığında Dinlenme Evleri Kooperatifi şirkete ortak edildi. Dim Çayı kenarında, kooperatif arsasına bitişik parseldeki arsa da Antur Turizm Şirketi tarafından alındı. İhtiyaç duyulan arsaların temininden sonra Alantur Otel’in temel atma töreni, kurucularından biri olan Dr. Ali Nazım Köseoğlu’nun önderliğinde 20. 05. 1964 günü Alanya’da, dönemin Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün de katılımıyla gerçekleştirildi. Yapımı tamamlanan tesis, 05. 06. 1965 yılında hizmete girdi. Antur Turizm Şirketi’ne ait seyahat acentası tarafından, özellikle yurtdışında tanıtımı yapılan Alantur Otel’e; açılışından sonra yabancı turist getirilmeye başlandı. Sonraki yıllarda şirketin ortaklarına kâr dağıtabilmek ve tesisi büyütebilmek için kaynak yaratmak amacıyla yurtdışına turlar düzenlendiği bilinmektedir. 1968 yılından itibaren tesise yönelik artan talep karşısında oteli büyütebilmek için gerekli sermaye arayışı sürdü ve nihayetinde şirket hisselerinin önemli bir kısmı Doğuş Holding tarafından alınarak, 1976 yılının sonu itibari ile Alantur Oteli, Doğuş Holding’in yönetimine girdi. Doğuş Grubu’nun, başta tesis ana binası ve diğer yeni yatırımlarıyla; Türkiye’de turizmin gelişmeye başladığı 1980 yılından sonra Alantur Oteli'nin de yıldızı parlamaya başladı ve bölgenin en önemli tesislerinden biri konumuna geldi.

Alanya’da o yılların koşullarında nitelikli bir hizmet vermek iddiasını taşıyan Alantur Otel, turizm çalışanlarına yönelik düzenlenen kurslar ve benzeri eğitim faaliyetleriyle birçok nitelikli personelin yetiştirilmesinde ve turizm sektörüne kazandırılmasında bir okul gibi önemli bir rol oynadı. Açık büfe hizmeti, animasyon, su sporları gibi daha sonra hemen her otelde sıradan hale gelen aktiviteleri ilk kez Alantur Otel tanıştırdı. Mülkiyeti Doğuş Grubu’nda olan Alantur Otel, 2002-2007 yılları arasında Iberostar Hotels grubuna kiralanarak işletildi. 2007 yılından itibaren ise Alman kökenli Maritim Hotels Grubu’na bağlı olarak Maritim Hotel Club Alantur adıyla yönetildi. Bu şirket ile yapılan antlaşma 2015 yılında sonlandırıldı. 2016 yılında yaşanan krizin de etkisiyle; 20. 12. 2016 tarihinde Alantur Otelin Doğuş Holding tarafından faaliyeti durduruldu. Sonrasında tesis, 2017 yılından itibaren Doğuş Grubu’nun antlaşmaya vardığı Meeting Points Grubu’nun markalarından biri olan Labranda Hotels & Resorts tarafından Labranda Alantur Hotel adıyla işletilmeye başlandı.

Belirli dönemlerde bakım ve yenileme çalışmaları yapılan beş yıldızlı otel statüsündeki tesisin 350 odası bulunmaktadır. Tüm odaları 2012 yılında tamamen yenilenen tesisin ana binasında; her biri 34 metrekare büyüklüğünde 16 superior ve 40 superior aile odası, bungalov binasında; 28 metrekarelik 208 adet standart ve ranzalı bungalov odası, 56 metrekarelik 78 adet bağlantılı bungalov aile odası ve sekiz süit oda yer almaktadır. Tesis, gün boyu faaliyet gösteren ana restoranı, açık ve kapalı mekanları ile alakart restoranları, lobi, havuzlar ve plajdaki barları, çocuk kulübü ve havuzları, mini golf, toplantı odaları, SPA ve fitness merkezi gibi hizmet üniteleri ve ayrıca animasyon faaliyetleri ve isteyen müşterilerin yararlanabildiği su sporları olanaklarıyla modern bir işletme olarak turizm sektöründe hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar

Açıkalın, F. (2017). 42 Nolu İşletme; Alantur, https://www.turizmguncel.com/makale/42-nolu-isletme-alantur-m1589.html, (Erişim tarihi: 27.09.2019); Doğuş Grubu (2019). Tarihçe. https://www.dogusgrubu.com.tr/tr/tarihce, (Erişim tarihi: 28.12.2019); Doğuş Grubu (2019). 2017 Annual Report, https://www.dogusgrubu.com.tr/i/assets/docs/DFR17-1508.pdf, (Erişim tarihi: 28.12.2019); Koçak, F. N. (2012). Anılarla Alanya, Konya: Özhür Ofset; Labranda Hotels Alantur (2019). Labranda Alantur. http://labrandaresort.com/alantur/wp-content/uploads/sites/3/2019/09/TR-DESCRIP-LABRANDA-ALANTUR.pdf, (Erişim tarihi: 27.09.2019).

Ayrıntılı bilgi için bakınız

Köseoğlu, A. N. (1992). Alanya’da Yaşam Boyu: Duyduklarım Gördüklerim ve Yaşadığım Anılar. İstanbul.